UNESCO je na Mednarodni konferenci o izobraževanju leta 1993 v Ženevi razglasil svetovni dan učiteljev. Praznik se obeležuje kot spomin na 5. oktober 1966, ko sta v Parizu leta 1966 UNESCO in Mednarodna organizacija za delo sprejeli Priporočila o položaju učiteljevki veljajo še danes. Priporočila jasno določajo pravice in dolžnosti vzgojiteljev in učiteljev ter govorijo o položaju, ki bi ga le-ti glede na zahtevnost dela morali imeti v družbi.

V Sloveniji na ta dan najuspešnejšim učiteljem podelijo državne nagrade. Nekatere države po svetu pa svetovni dan učiteljev praznujejo na različne načine.

Singapurju na primer učence nagradijo tako, da imajo pouk samo polovico dneva.

V Južni Koreji obiščejo starejše ali bolne učitelje na domu, v bolnišnicah ali domovih za starejše občane.

ZDA imajo teden hvaležnosti do učiteljev, ki za vse življenje zaznamujejo otrokov značaj.

Venezueli se kulturno in delovno praznuje ves teden, na dan učiteljev pa ni pouka.

Afganistanu se učitelji in učenci praznično zberejo ob narodnih jedeh in pijači.

Na Filipinih učenci pripravijo javne predstavitve svojih učnih kulturnih, športnih in znanstvenih dosežkov.

Na Maldivih otroci obdarujejo vzgojitelje, učenci in dijaki pa učitelje.

Kamerunu imajo teden odprtih pogovorov in javnih učnih ur.

Ukrajini učitelje počastijo s koncerti, starejši učenci pa v razredih poučujejo mlajše.

Na naši šoli smo učence povprašali, kakšen učitelj je za njih dober učitelj. Največkrat so otroci povedali, da je dober učitelj prijazen in pošten, ki se rad pošali ter pomaga, kadar česa ne znajo.

Ob prazniku čestitamo vsem učiteljem in učiteljicam ter jim želimo veliko zadovoljstva pri opravljanju njihovega poklica.