A V T I Z E M  je razvojno-nevrološka razvojna motnja, ki vpliva na socialne interakcije, komunikacijo, vedenje in zaznavanje pri posamezniku. V zadnjih letih je v porastu.

Značilnosti avtizma se običajno pojavijo v zgodnjem otroštvu, pogosto že pred tretjim letom starosti, in se kažejo na različne načine.

Znaki avtizma:

• težave pri vzpostavljanju in vzdrževanju medosebnih odnosov,
  • težave pri razumevanju neverbalnih komunikacijskih znakov,
  • ponavljajoče se vzorce vedenja, omejene interese in
  • občutljivost na spremembe v rutini ali okolju.

Avtizem je spektralna motnja, kar pomeni, da se lahko simptomi razlikujejo od blagih do hujših in se lahko pojavijo na različne načine.

Vzroki za avtizem so kompleksni in vključujejo genetske, okoljske in razvojne dejavnike.

Zgodnje zaznavanje, zgodnje intervencije in individualizirani pristopi k obravnavi lahko pomagajo posameznikom z avtizmom pri razvoju svojih potencialov in izboljšanju kakovosti življenja.

Nekateri otroci z avtizmom imajo nenavadne sposobnosti za risanje, pisanje, računanje in delo z računalnikom.

»Otroci ne prerastejo avtizma, ampak postanejo odrasli z avtizmom. Pojdimo jim nasproti!«.

ZGODNJI ZNAKI AVTIZMA – priročnik za strokovne delavce in starše – Zveza za avtizem Slovenije (zveza-avtizem.eu)